Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

“V” UÇUŞ

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 25.06.2012
  • 572 kez okundu

 Yaban kazları ” V ” şeklinde uçarlar. Bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar. Araştırma sonucunda su verilere ulaşmışlar;

* “V” seklinde uçulduğunda, uçan her kuş kanat çırptığında, arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akimi sağlıyormuş. Böylece “V” seklinde bir formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini yüzde yetmiş oranında uzatıyorlarmış. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış. Belli bir hedefi olan ve buna ulaşmak için bir araya gelen insanlar, birbirlerinde hız ve haz alarak hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler.

* Bir kaz, “V” grubundan ayrıldığı anda uçmakta güçlük çekiyormuş. Çünkü diğer kuşların oluşturduğu hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucunda, genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna grupla devam ediyor. Eğer kafamız bir kaz kadar çalışıyorsa; bizimle ayni yöne gidenlerle bilgi alış verişini ve iş birliğini sürekli kılmalıyız ki yol alabilelim, yönümüzü ve yolumuzu kaybetmeyelim.

* “V” grubunun başında giden kaz hiç bir hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda yorulunca en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor; böylece her kaz grubun her noktasında yer almış ve ayni oranda yorulmuş oluyor. Yaptığımız her işi, her makam ve mevkiyi yeri ve zamanı geldiğinde başkalarına devretmek bırakmak gerektiğini aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

* Uçuş hızı yavaşladığında gerideki kuşlar, daha hızlı gitmek üzere öndekileri bağırarak uyarıyorlar, ikaz ediyorlar. İlerlemek ve yol almak için bazen başkalarının uyarılarına ihtiyaç duyarız.Bundan alınmamalıyız; tam aksine, böyle uyarıları sevinç ve takdirle karşılamalıyız.

* Gruptaki bir kuş hastalanırsa veya bir avcı tarafından vurulup, uçamayacak duruma gelirse; düşen kusa yardim etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere hasta,yaralı kazın yanına gidiyor. Tekrar uçabilene veya eğer ölürse, ölümüne kadar onunla beraber yaralı kuşu asla terk etmiyorlar. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar. Hiçbir başka kaz grubu da, kendilerine bu şekilde katılmak isteyen kazları reddetmiyorlar, yani “adamlık” yapıyorlar, adam olmak sadece insanlara özgü değilmiş değil mi? Hoşçakalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ