Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,80 / Satış: 7,83

AİLEDE HOŞGÖRÜ -2-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 23.09.2010
  • 565 kez okundu

AİLEDE  HOŞGÖRÜ -2-

 

Karşılıklı fedakarlık, evlilikte uyum için kaçınılmaz bir gerçek. İki gönlün bir olması ancak her ikisinin bir yarısını terk etmesiyle mümkün. Yıllardır edindiğimiz alışkanlıklarımızdan fedakarlık edebildiğimiz nispette eşimizi ve yuvamızı seviyoruzdur.Kuru kuru “seni seviyorum” ifadesi, fedakarlıkta bulunmadığımız sürece, belki de hiçbir şey ifade etmeyecektir.

 

 

Fedakar ve vefakar eşler evlatlarını da öyle yetiştirir.Tüm bunlar kendimizi her şeyimizle değiştirmemiz ve eşimizin aynısı olmamız anlamına gelmez elbette. Sadece yeri geldiğinde ve değişim için adım atılması gerektiğinde buna hazır olmayı ifade ediyor. Örneğin evde dinlenmek istediğiniz bir anda, eşinizin birlikte biraz yürümeyi teklif etmesi güzel bir fedakarlık imkanı sunar size. Onun isteğini kendi beklentinize tercih etmeniz ve birlikte yürüyüşe çıkmanız evliliğinizi sağlamlaştırır. Ya da bunun tam tersi; siz bir beklenti içine girdiğinizde eşinizin buna cevap verememesi yine fedakarlıkta bulunmanızı gerektirir. Çok beğendiğiniz bir elbiseyi almak istediğinizde eşiniz durumunuzun o anda müsait olmadığını söylüyorsa ona kızmamanız, o elbiseyi almayı ertelemeniz özverinizin göstergesidir. Özellikle de eşiniz normal zamanlarda ihtiyaçlarınızı almada cimrilikte bulunmuyorsa anlayışlı olmamak için hiçbir neden de yok gibidir. Aksi halde çatışmalar ve kırgınlıklar kaçınılmaz olur. Bunlar ara sıra atlatılırsa da zamanla evliliğinizi yıpratacak boyuta ulaşabilir.    

 

Fedakar anne baba olabilen eşler evlatlarını da diğergamlığa teşvik etmiş olurlar. Fedakarlık ve vefakarlık gibi, zorluklara göğüs germeyi gerektiren güzel huylar ancak aile ocağında en güzel şekilde öğrenilebilir. Bu nedenle anne ve babaların göstereceği özveri yalnız kendi yuvalarının değil, çocukları vasıtasıyla kurulacak yeni ailelerin de sigortası olacaktır. Sigortalar ne kadar sağlam,ne kadar güçlü olursa, içeriden ve dışardan gelecek tehlikeli, yüksek gerilimli akımlara da o kadar dayanıklı ve güçlü olur.    

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ