Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

ARAÇLARDA ÇOCUK OTO KOLTUKLARI ZORUNLU

Şakir Gürlük
Şakir Gürlük
  • 29.09.2010
  • 446 kez okundu

ARAÇLARDA ÇOCUK OTO KOLTUKLARI ZORUNLU

Araçlarda çocuk oto koltuklarının kullanımının zorunlu hale getirilmesi ile artan talebi fırsat bilen bazı üretici ve satıcılar tarafından, mevzuata aykırı ürünlerin piyasa sürüldüğü yönünde ihbarlar alınması üzerine, can ve mal güvenliği için büyük önem arz eden ve kaza anında maksimum koruma sağlayan çocuk oto koltukları ve son zamanlarda yaralanmalı kazalara yol açan elektrikli bisikletler konusundaki denetimler sıklaştırılmıştır.

 

Araçlarda çocuk oto koltuklarının kullanımı, Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre 01.06.2010 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiş olup, bu kapsamda, üretilen çocuk oto koltuklarının BM Avrupa Ekonomik Komisyonu mevzuatına uygun olarak üretilip piyasaya arz edilmesi zorunludur.

 

Kullanıcıların mağdur edilmemesi ve haksız rekabetin engellenmesi amacıyla; 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatların Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun Çerçevesinde, 81 ilde görev yapan uzman denetmenler tarafından söz konusu ürünleri satan işyerlerinde gerçekleştirilen denetimler yoğunlaştırılmıştır.

 

Çocuğun kilosuna ve boyuna göre belirlenen ve ölüm ve yaralanma riskini yüzde 70 oranında azaltan çocuk oto koltuğu satın alınırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

• Koltuk, çocuğun boyu ve kilosuna uygun olmalı, omuz askıları omuz seviyesinin altında kalmamalı, çok da yukarıda olmamalı, çocuğun başı koltuk seviyesinin üzerine çıkmamalı ve araca uygun olmalıdır.

 

• Koltukta açık ve silinemez bir şekilde; üreticinin ismi, baş harfleri veya ticari markası, üretim yılı, uluslararası onay işareti “E” harfini çevreleyen bir daire, bir onay numarası ve E/ECE/324 sembolleri, çocuk koltuğunun tasarlandığı ağırlık aralığı gibi bilgiler mutlaka yer almalıdır.

 

İnsan sağlığı ve güvenliğini merkez alan yeni ve yoğunlaştırılmış bir piyasa gözetim ve denetim sürecini başlatan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından denetimlerine hız verilen bir diğer ürün grubu da; yurt dışından ülkemize sıklıkla ithal edilmekte olan elektrik motoru ile donatılmış pedal destekli bisikletlerdir.

 

Elektrikli olması, çevreye daha uyumlu olması ve sessiz çalışması nedeniyle Ülkemizde de tercih edilen ve kullanımı gittikçe artan elektrikli bisikletlerin mevzuata ve trafik kurallarına aykırı olarak kullanılması nedeniyle yaralanma ile sonuçlanan kazalar da artmaya başlamıştır. 25 km/h hız limitinin altında kullanılmak üzere tasarlanmış olan söz konusu bisikletlerin tasarım amaçlarının dışında, trafikte seyretmesi kesinlikle yasak olmasına rağmen ulaşım aracı olarak kullanıldığı yönünde ihbarlar alınması üzerine, 4703 sayılı Kanun çerçevesinde söz konusu araçların satışını yapan işyerlerinde yoğun denetimlere başlanmıştır.

 

Acil önlem alınarak denetimi yoğunlaştırılan çocuk oto koltukları ile elektrikli bisikletlerin mevzuata aykırı olarak piyasaya sürüldüğünün tespit edilmesi halinde; idari para cezalarından başlayarak ürünlerin piyasadan toplatılmasına kadar varan bir dizi yaptırımlar uygulanmaktadır. Kaynak; STB

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ