Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

ASMA ZORUNLULUĞU KALKTI

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 27.05.2011
  • 3.540 kez okundu

        MÜJDAT GÜNEY

             SERBEST MUHASEBECİ

                      MALİ MÜŞAVİR

Smmm_mujdat@hotmail.com

            www.mujdatguney.com

 

ASMA ZORUNLULUĞU KALKTI

 

                                 “Fiyatlarımıza Katma Değer Vergisi Dahildir” ibaresi taşıyan levhanın, Vergi miktarlarını gösteren Vergi Levhasının ve ayrıca Sigortalı çalıştırılan işçilere ait Aylık prim ve hizmet belgesinin çalışanların ve müşterilerin görebileceği bir şekilde işyerine asılması zorunluluğu vardı. Bahse konu bu zorunluluklar yasa ile kaldırıldı.

                     6111 sayılı Kanunun ile, VUK’un 5 inci maddesinde yer alan “levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar.” ibaresi “levhayı almak zorundadırlar.” şeklinde değiştirilmiş ve bu değişiklikle vergi levhasının asılma zorunluluğu kaldırılmış bulunmaktadır.

          Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin Levha Asma Mecburiyeti başlıklı bölümünde “Bu suretle fiyatlarını vergi dâhil tek tutar olarak belirleyen mükellefler, FİYATLARIMIZA KATMA DEĞER VERGİSİ DÂHİLDİR ibaresini taşıyan en az bir levhayı işyerlerinde müşterilerin görebileceği bir yere asmak ve vitrinlerinin bulunması halinde; aynı ebatta, aynı ibareyi taşıyan ikinci bir levhayı da müşterilerin rahatlıkla görebilecekleri şekilde vitrinlerine de koymak mecburiyetindedirler.” ifadesi yer almaktadır. Mezkûr Tebliğin bahsedilen bölümü, işbu Tebliğin yayımından itibaren yürürlükten kaldırılmıştır. Buna göre mükelleflerin söz konusu levhayı asmak veya vitrinlerine koymak mecburiyeti bu Tebliğin yayımından itibaren kaldırılmıştır.

           09 Nisan 2011 Tarihli, 408 sıra nolu VUK Genel Tebliği ile vergi levhasının elektronik ortamda alınması, e-vergi levhası sorgulaması, vergi kimlik numarası doğrulama servisi ve vergi levhası doğrulama servisine ilişkin düzenlemeler getirilmiş bulunmaktadır. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinin kanuni süresi içinde verilmesi halinde vergi levhası, Gelir İdaresi Başkanlığı bilgi işlem sistemi tarafından söz konusu beyannamelerde yer alan bilgilere göre otomatik olarak oluşturulacak ve mükellefin internet vergi dairesine aktarılacaktır. Mükellefler tarafından gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinin kanuni süresi içinde verilmediği ancak beyannamelerin vergi levhasının kanuni alınma süresi içerisinde verilmesi durumunda, vergi levhası sistem tarafından otomatik olarak mükellefin internet vergi dairesine aktarılacaktır. İşlemin bu şekilde gerçekleşmesi mükellefin vergi levhasını süresinde aldığı olarak kabul edilecektir. Getirilen bu düzenlemeye göre vergi levhaları mükelleflerin bağlı bulunduğu vergi daireleri veya sözleşme yaptıkları mali müşavirleri tarafından onaylanmayacak olup, işyerlerine asma mecburiyeti de olmayacaktır

           Vergi levhalarının sistemden çıktısını almak isteyen mükellefler, ilgili dönem beyannamelerini vermiş olmak kaydıyla internet vergi dairesinden bizzat kendileri veya 3568 sayılı Kanun uyarınca yetki vermiş oldukları serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler aracılığıyla internet vergi dairesinden temin edebileceklerdir.

           İnternet vergi dairesinden çıktısı alınan vergi levhası üzerinde yer alan ve sistem tarafından verilen onay numarası ile tarihi vergi levhasının tasdiki hükmünde olup bu şekilde sistemden çıktısı alınan vergi levhalarının ayrıca vergi dairesine veya 3568 sayılı kanun uyarınca yetki vermiş oldukları serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirlere imzalattırılmasına veya tasdik ettirilmesine gerek bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ