Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,21 / Satış: 9,25

Cihad Üzerine 4…

Mustafa Özipek
Mustafa Özipek
  • 02.10.2014
  • 492 kez okundu
Cihad Üzerine-4…
Önceki yazımızda cihadın amaçlarını anlatmaya başlamış ve ilk sebep olarak güvenlik unsurunu göstermiştik. Amaçlardan birisi olan zulme karşı durmak ile devam edelim.
Cihad; zalime engel olmak, zulmü ortadan kaldırmak ve adaleti hâkim kılmak için ortaya konulan çaba idi. Mücâhid de, zalimin zulmüne ve haksızlıklarına boyun eğmeyen, İslam’ın güzellikleriyle, yapılan bu yanlışlıkların karşısında duran kimse idi. Mücahid, bundan dolayıdır ki insanları bu zulümler karşısında bilinçlendirir ve İslam’ın insanlara sunmuş olduğu güzellikleri anlatır. Amacın Allah’ın rızası ve insanların mutluluğu olduğu davada gerekirse hayatını ortaya koyar. Ancak bu şekilde bir mücadelenin sonucunda insanlar ve toplumlar huzura ve güvene kavuşabilir.

Hz. Peygamber (s.a.v.)’in, zalim bir yöneticinin yanında doğruyu söylemeyi “büyük cihad” olarak nitelemesi de konumuzla ilgili önemli bir örnektir. Cihad zalime dur diyebilmek, yaptığı zulmün ve davranışlarının yanlışlığını ifade ederek ona doğruyu tebliğ edebilmektir.

Yani genel kanaat olarak anlaşılanın ya da anlaşılmak istenilenin tersine, cihad sadece silahla, kanla yapılacak bir vazife değil, sözle, kalemle, davranışla, giyim-kuşamla, vesair Müslümanın olması gereken her haliyle meydana gelen bir eylemdir.

Bir diğer ve sonuncu amaç; Allah’ın rızasını kazanmaktır. Müslümanları koruyacağını vadeden Allah (cc), yardımının gerçekleşmesini, Müslümanların yardımına, yani onların çalışmasına bağlamıştır. Burada kastedilen yardım da Müslümanların cihad faaliyetinden başka bir şey değildir. Yine Kur’an’da Haşr Suresi 8. Ayette “Allah’ın ihsan ettiği bu ganimet malları, yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılmış olan, Allah’tan bir lütuf ve rızasını dileyen, Allah’a, Allah’ın dinine, Rasulüne yardım eden, Allah yolunda özgür olarak kulluk ve ibadete devam eden, hicret ederek güç ve gönül birliği yapan fakir muhacirlerindir. İşte sözlerine sadık olanlar bunlardır.” buyurularak Allah’ın rızasını kazanmak için mücadele edenlere mükafatları bildirilmiştir.

Ayrıca önceki nesiller arasında yeryüzünde fesadı engelleyecek fazilet sahiplerinin gerekliliği vurgulanıp, zalimlerin ancak kendilerine verilen refahın ardına düştükleri ve onların zaten günahkâr oldukları, Allah’ın o ülkeleri durup dururken helak etmediği de bizlere bildirilir.

Ayetlerde Allah’a yardımdan kastedilen, Allah’ın dinine ve Rasulüne yardımdır. Yani İslam uğrunda mücadele eden kimseye Allah yardım eder, bu yardım savaş alanında düşmana karşı olabilir, bir fetih veya kalpteki imanın sağlamlaştırılması şeklinde de olabilir. Allah Teâlâ kendi yolunda cihad edenleri rahmetiyle kuşatır. Onlara sayısız nimetler verir ve hiçbir çabalarını boşa çıkarmaz. Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla mücadele edenler ahirette elde edecekleri mükâfatın yanında, henüz bu dünyada zafere kavuşurlar.

Yukarıda yer verdiğimiz ve daha nice ayetler o kadar açık bir şekilde ifade etmiştir ki; Allah yolunda cihad eden kimse, eğer cihadına devam ederek Allah’ı ve İslam’ın güzelliklerini insanlarla buluşturma gayretini sürdürürse, hem insanları dünya ve ahiret mutluluğuna eri
ştirme vesilesine nail olur hem de kendi kurtuluşuna sebep olur. Kulun ifa ettiği bu amel, günahlarından bağışlanmasına vesile olduğu gibi, Allah’ın yardımını da her zaman yanında hissetmesini sağlar.

“O ne güzel dost O ne güzel yardımcıdır.” Cihad eden kazanır, nefsine ve düşmana boyun eğen kaybeder.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ