Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

ÇOCUKLAR VE BABALAR-‏ 1-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 19.01.2011
  • 512 kez okundu

ÇOCUKLAR VE BABALAR-‏ 1-

Babasına her defasında, “Büyüyünce senin gibi olmak istiyorum” diyen bir erkek çocuk ile babası arasında geçen hikaye, erkek çocukların babanın yaşantısını ne ölçüde taklit ettiklerini izah eder. Babanın anlatımıyla aktarılan hikaye şöyle devam ediyor: 

 “Bir gün, çocuğum doğdu. O dünyaya geldiğinde, yetişmem gereken çiftçilerimizin destekleme dosyaları, destekleme ödeme evrakları ile meşguldüm. Ben  dosyalara gömülmüş, cismen yanında, ruhen uzaklardayken o yürümeyi öğrendi, konuşmayı da.  Biraz büyüdüğünde “Senin gibi olmak istiyorum baba” demeye başladı. İşyerine telefon açıp “Baba eve ne zaman geleceksin?” diye sormaya. “Ne zaman geleceğimi bilmiyorum oğlum ama geldiğimde birlikte güzel bir vakit geçireceğimizden emin olabilirsin” derdim.

Yıllar öylece geçip gitti. Oğlum on yaşına geldi. Ona güzel bir top aldım. “Top için teşekkürler baba!” dedi, “Haydi oynayalım” diye ısrar etti. “Bugün olmaz,  yarın, öbür gün, haftaya” derken birlikte top oynayamadık oğlumla. Bir gün bana “Büyüyünce ben de senin gibi olmak istiyorum.”   dedi ve yüzüme bakarak öyle bir gülümsedi ki hâlâ gözümün önünden gitmez.

Oğlum önce ilkokuldan, sonra liseden, sonra üniversiteden mezun oldu. Bu durumda başka birçok baba gibi benim de söylemem gereken bir şeyler vardı. “Seninle gurur duyuyorum oğlum” dedim. “Gel şöyle biraz oturalım, sana diyeceklerim var.” Başını salladı, gülümseyerek: “Arkadaşlara sözüm var baba” dedi. “Sen arabanın anahtarlarını verebilir misin? Sonra görüşürüz, olur mu?”

Emekli oldum. Artık bol vaktim vardı. Oğlum ise başka bir şehirde öğretmen, orada yaşıyordu. Bir gün ona telefon ettim. “Eğer sence de uygunsa hafta sonu buraya gel de hasret giderelim” dedim. “Sevinirim baba” dedi. “Bir bakayım müsait bir vakit bulabilirsem gelirim. Ama şu sıralar işlerim çok yoğun fakat seninle görüşmeyi ben de istiyorum baba.” “Peki, ne zaman gelirsin oğlum?” “Ne zaman olur bilmiyorum baba. Şimdi dersim var ona yetişmem gerek. Sonra ararım seni. Geldiğimde birlikte güzel vakit geçireceğimizden emin olabilirsin…”

Telefonu kapattığımda oğlumun çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini anladım. Örnek aldığı babasına benzediğini, büyüyünce tıpkı babası gibi olduğunu…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ