Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,54
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

FİTNE

Muhsin Özdemir
Muhsin Özdemir
  • 20.02.2015
  • 4.525 kez okundu

Fitne kelimesinin farklı anlamları vardır. Kur’an-ı Kerimden anlaşıldığına göre fitne:
Şirk, küfür, günah, bozgunculuk, kavga, isyan, anarşi, kargaşa, bölücülük, fesat gibi anlamlar ile birlikte, İmtihan, bela ve musibet gibi anlamlara da gelmektedir.

Hz. Peygamberimizin kıyamete yakın vuku bulacağını bildirdiği fitne ile ilgili bir hadis-i Şerifini paylaşmak istiyorum.

Sahabeden Ebu Musa el-Eş’ari bildiriyor; Resulullah Aleyhisselam şöyle buyurdu:

“Kıyamete yakın zamanda, karanlık gece parçaları gibi fitneler zuhur eder. O zamanda bir adam, Mümin olarak sabahladığı halde, akşama kâfir olarak ulaşabilir. Veyahut da akşama Mümin olarak ulaştığı halde sabaha kâfir olarak ulaşabilir. O zamanda kişi, az bir dünyalık karşılığında dinini satar.”

Peygamberimizin bu hadisindeki ifadelere bakılırsa; “Karanlık gece parçaları gibi” tabirinden her şeyin birbirine karıştığı, cehaletin ve zulmün karanlıkları içerisinde insanların neyin ne olduğunu anlayamayacakları bir zamandan bahsedilmektedir.

“Küçük bir dünya menfaati karşılığında dinini satar”. İfadesinden de, İnsanların menfaatlerinin her şeyin önünde olduğu, bütün maneviyatın dahi menfaatler üzerine bina edileceği bir zaman diliminden bahsetmekte olduğu anlaşılmaktadır.

Hz. Peygamberimizin söylediği “bu olaylar olacaktır. Çare yoktur” diye düşünmek yanlıştır. Bunlar Hz. Peygamberimizin ümmetine olan uyarılarındandır. Denilen şudur;

İşte böyle bir zaman gelip de insanlığın değerleri ayaklar altına alınarak her türlü manevi değerler menfaat ve nefsanî duyguların tatmininden ibaret hale geldiğinde, artık Allah Teâlâ’nın yerkürede insan neslinin daha fazla kalmasına müsaadesi kalmaz ve kıyamet kopar denilmektedir.

İçinde bulunduğumuz maddeci halin gereği olarak, her şey madde ile ölçülmeye başlandı. Bazılarımız “Para var huzur var” dedi. “Onun var da benim niye yok? O halde onun da olmasın” denildi.  Olanlardan bir kısmı, zenginlikleri ile şımardı, infak etmedi.  Olmayanlar sabrı ve şükrü terk etti.

Zaman geldi, Allah’ın mübarek dini para kazanma ve zengin olma vasıtası kılındı. Daha bu vadide söylenilmesi gereken pek çok olumsuzluklar cereyan etti. İşte bunun sonucunda da toplumda sevginin yerini nefret, saygının yerini şiddet aldı. Bunların acısını çekmek ise hepimize kaldı.

Sözünü ettiğimiz Hadis-i Şerife ilaveten şu hadislere de bakalım. Resulullah şöyle buyurdu;

“Din, dünya menfaatine alet edilince, fitneler zuhur eder.”

“Fuhuş yayılınca fitne çoğalır.”

“Fitneler artmadıkça, kıyamet kopmaz.” (Buhari)

Herkesin hayatında her yıl en az bir defa veya daha fazla fitneye duçar olacağını Kur’an- Kerimden anlıyoruz. Yüce Allah şöyle buyuruyor.”

“Görmezler mi ki, her yıl bir veya iki kere fitneye tutulurlar, sonra da tövbe etmezler, düşünüp ibret almazlar.”

Fitneye maruz kaldığımızda bize önerilen ilahi davranış biçimi, yaptığımız yanlışlarımızdan vazgeçerek ve bir daha yapmamaya azmederek tövbe etmek ve ibret almaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ