Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

SU GİBİ

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 17.02.2012
  • 770 kez okundu

Herkes bilir ki kalp ve ruh manevi varlıklardır; su onların üzerine akıp temizlemez. Ama kulun suyu kullanma niyetine göre manevi kirlerin temizlenmesine sebep olur. Yani su kullanıldığında manevi temizliği Yüce Mevlâ ihsan eder. Nitekim abdest ve gusülle, manevi kirlilik demek olan abdestsizlik ve gusülsüzlük temizlenmiş olur. Aynı şekilde tövbe edenin abdest ve gusül alması, günah kirlerinin temizlenmesine sebep olur.

Su aktığı yere nüfuz eder; çözeltici özelliği ile var olan pislikleri çözer, içine alır ve akar gider. Gittiği yerde kaybolmaz; buharlaşarak tertemiz bir şekilde geldiği yere, yani semaya döner. Yüce Mevlâ’nın kendine verdiği görevi Kâbe etrafında tavaf ederek dönen bir mümin gibi döne döne yerine getirir. Tertemiz bir şekilde tekrar yere iner, can olur, yeryüzünü temizler, insanı arındırır ve deveranına devam eder gider.

Allah’ın gökten indirdiği yağmur, dolu ve kar suları ile bu suların yerleştirildiği yeraltı kaynakları, pınarlar, nehirler, göller ve denizler -kirletilmedikleri sürece- temizdir ve temizleyicidir. Su dediğimizde kasdettiğimiz su, işte bu temiz sudur. Yeryüzünde tabii özelliği ile bulunan su… Temizlik konusunun esası da sudur.

İnanan her insan suyu çok iyi tanımalı, nehrin kenarında bile olsa israf etmeden kullanmalı ve onu kirletebilecek her şeyden korumalıdır. Bunları yapmak ibadet; yapmamak ise diğer insanların ve varlıkların hakkına tecavüz olduğu için büyük bir vebaldir.

İnsan düşününce anlıyor, “su gibi aziz olasın” olağanüstü güzellikte bir teşekkür ve dua: Su gibi tertemiz olasın. Maddi ve manevi kirlerden uzak olasın. Ve… Su gibi başkalarını temizleyesin, bulunduğun yerlerde zulmü, kötülükleri gideresin; insanların kederlerini ve sıkıntılarını yıkayasın… Su gibi…

O kötülükler, o sıkıntılar sana zarar vermesin, sana bulaşmasın. Su gibi… Sen yine Allah’ın yaratmış olduğu en güzel hal üzere, O’nun halifesi olarak hizmetine devam edesin. Su gibi… Su gibi mütevazi , Su gibi kıymetli, Su gibi tertemiz, Su gibi temizleyici,

Kısaca su gibi aziz olmak dileği ile… Hoşça kalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ