Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

GİDER PUSULASI HANGİ DURUMLARDA DÜZENLENİR?

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 16.12.2010
  • 915 kez okundu

GİDER PUSULASI HANGİ DURUMLARDA DÜZENLENİR?

Gider pusulası, fatura düzenlenmenin imkânsız olduğu durumlarda, kayıtların belgelenmesini sağlama amacı ile düzenlenen, VUK’nun 234. maddesinde açıklanan bir belgedir.

Gider pusulası; “Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin:

Vergiden muaf esnafa; yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmündedir. Bu belge birinci ve ikinci sınıf tüccarların, zatî eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya içinde tanzim edilir.

Sadece esnaf muaflığından yararlanan kişilere yapılan ödemeler için düzenlenen gider pusulası üzerinden, gelir vergisi tevkifatı yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Esnaf muaflığından yararlanan kişilerin dışındaki kişilere gider pusulası düzenlense bile herhangi bir tevkifat yapılması söz konusu değildir. Buna göre, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilerden herhangi bir mal/hizmet alınması durumunda, ödenecek bedel için gider pusulası düzenlenmesi halinde gelir vergisi tevkifatı yapılmayacaktır.

Örneğin, şirket tarafından nihai tüketiciden alınan otomobil için gider pusulası düzenlenecek ancak tevkifat uygulanmayacaktır.

Esnaf  muaflığından  yararlananlara mal ve hizmet  alımları karşılığında yapılan ödemelerden,

a) Havlu, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve her nevi turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek ve benzeri emtia bedelleri veya bu emtianın imalinde ödenen hizmet bedelleri üzerinden % 2,

b) Değerli kağıt ve damga pulu satışlarında komisyon bedelleri üzerinden % 20,

c) Diğer mal alımları için % 5,

d) Diğer hizmet alımları ((a), (b) ve (c) alt bentleri hariç olmak üzere mal ve hizmet bedelinin ayrılamaması hali de bu kapsamdadır) için % 10, oranında gelir vergisi tevkifatı yapılır. 

Uygulamada Maliye Bakanlığı “şirket tarafından yük boşaltma işi yaptıran kimselere ödenen hammaliye ücreti için gider pusulası düzenlemesi gerektiği” yönünde görüş vermiş, bir başka olayda ise nihai tüketiciden alınan otomobil için de gider pusulası düzenleneceğini özelge (mükteza) ile bildirmiş bulunmaktadır.

Ancak uygulamada varolan bir gerçek de malını satan veya hizmeti sunan kişinin esnaf olmaması halinde gider pusulası dışında başka herhangi bir belgenin hukuken düzenlenmesinin mümkün olmadığıdır.

 

GIDA MÜHENDİSİ BULUNDURMA ZORUNLULUĞU KALKTI

5996 sayılı kanun 13 Haziran 2010 tarih ve 27610 sayılı resmi gazetede yayınlanarak altı ay sonra yürürlüğe gireceğinden, Gıda işletmelerine mühendis çalıştırma zorunluluğu getiren 5179 sayılı kanun 13 Aralık 2010 tarihinden itibaren yürürlükten kalkmıştır.

Gıda mühendisi çalıştırma zorunluluğunun küçük ölçekli esnafa yüklemiş olduğu maliyet yükünün zaman geçtikçe daha fazla hissedilmeye başlamasından dolayı, bahse konu 5996 sayılı kanun olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu yeni kanuna göre, 30 beygirden az motor gücü bulunan ve 10 işçiden az işçi çalıştıran işyerlerinde gıda mühendisi çalıştırma zorunluluğu ve 5179 sayılı kanun 13 Aralık 2010 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılmıştır.

Yiyecek maddeleri yapanlar ve satanları ilgilendiren bu kanun pide fırınları, yufkacılar, simitçiler, şekerciler, lavaşçılar ve pasta imalatçıları gibi gıda imalatçıları ile alım-satımını yapanların sorumlu yönetici çalıştırma zorunluluklarını ortadan kaldırmıştır.

PRATİK BİLGİLER

Süresi Aralık 2010’da Sona Eren Ödemeler;

          Kasım-2010 dönemi Muhtasar ve KDV Beyannamelerin verilmesi, Tahakkuk Eden   Vergilerin Ödenmesi,

          Kasım Ayına Ait 4/a-b Kapsamındaki (SSK – Bağ-kur) Primlerin Ödenmesi

          Kasım Ayına Ait Form (Ba) ve (Bs) nin verilmesi.

          2011 Yılına ait Ticari Defterlerin Tasdikleri yapılacak.

 

NOT : Görüş ve önerilerinizi www.mujdatguney.com adresinden iletebilir, ayrıca bu adresten makaleleri de takip edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ