Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

İNSAN KİM İÇİN?

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 18.08.2011
  • 487 kez okundu

İNSAN KİM İÇİN?

Bir mütefekkir var, bir de mütefekkir olmak var. Ama en önemlisi mütefekkirin bizatihi kendisi olmak var. Peki mütefekkir ne için var? Ne alemdedir? Neler ile meşguldur? Ne ile meşgul olması kendisine öğretilmiştir? Meşgul olduğu her nokta, “bir”  varlığın ta kendisine varmak, onunla vuslad bulmak mıdır?

“Bir”in şairlerinden bir’i; “İnsan üç beş damla kan, insan üç beş damla su,/ Öyle bir hayata çattık ki hayata kurmuş pusu” dizeleri ile kendini mi anlatmaktadır.Yoksa tüm kainata gönderilen ve yeryüzünün tek vekil harcı olan Allah dan sonra gelen Halife olan insandan mı bahsediyor? Gerçekten insan madde planında bakıldığı zaman üç beş damla kan, üç beş damla su mudur? Şair burada acaba yanılmış mıdır. Yoksa çok nazik bir nokta yakalamış da, bu dünyayı terk etti gitti, ne kendisi anladı, ne de biz mi anlayamadık?

Her şey insan için ise; insan kimin için? İnsan kime faydası olmaklıkla yaratıldı? Bu insan denen mükemmel organizma, neden her gün kendi neslini yok etmek için mücadele etmektedir? Etnik kimlikler mozaiğinin içinden küçük küçük taşlar, dinler, mezhepler, siyasi görüşler, makam, şan ve şöhret.. hatta kadını için erkekler, erkeği için kadınlar, sonunda insan oğlu insanlar. Neden birbirlerini katlederler?  Haydi bunlar siyasi ve dini içerikli hazır kavga malzemeleri, anladık. Peki bu ürettiğiniz teknoloji, ilim, bilim ve seyrettiğimiz, seyretmek zorunda bırakıldığımız  film nedir? Buradaki canavarlıklar şairin dediği gibi, ’’Tek dişi kalmış canavar.. ’’olarak mı kendini gösteriyor?

Kırk sene önce idi, uzaya astronot gidince, ilmin şehri olan Muhammed Mustafa (sav.)’ e ümmet olma iddiasında olan insanlar, ’’kafir icadı -neuzu billah bunlar Allah’ a şirk koşuyorlar.’’ diyorlardı. Peki hal gerçekten böyle mi idi? İnsana en büyük değeri verdiğini ve kainatı O’nun yüzü suyu hürmetine yarattığı, ’’ Adem balçık iken ben Peygamber idim.’’ diyen bir büyük önderin takipçilerine böyle sözler söylemek yakışır mı idi? Osmanlı ile toplum. Özellikle kırsal kesimdekiler, ilimden, bilimden uzak bırakılmıştı.

 

Osmanlı dedik de, inceleme yapmak gerek, cafcaflı kelimeler ile değil, yalın cümleler ile hakikati haykırmak lazımdır. Evet toplum bir çığ gibi okuma aşkı ile kolları sıvadı. Cehaletten kurtulma adına, yeni bir hamur yoğurmaya başladı. Yeni ve genç nesil cumhuriyet ile okumaya başladı. Okuyor da. Okuyacak da inşallah sonuna kadar. Okuyan bir milletin evladından, O millete asla zarar gelmez. Okumayan, cahil kalmış nesilden korkacaksın. Okumak deyince, “kitap yüklü eşek” olmaya gerek yok. Ayaklı kütüphane olmak güzel.. Güzelde..OKU emrine itaat edebilmek için, OKU diyeni tanımak lazım. Evet 80 kusur yıldır bu milletin çocukları okuyor. devamı yarın

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ