Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI

Şakir Gürlük
Şakir Gürlük
  • 19.07.2011
  • 503 kez okundu

KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI

    KOBİ Mali Destek Programı kapsamında uygun başvuru sahipleri şunlardır: 18 Kasım 2005 tarih ve 25997 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik’ kapsamında KOBİ olarak faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiler, (250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 25 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler) Sermayesinin veya oy haklarının % 25’den fazlasının KOBİ kapsamında olmayan bir işletmeye ait olmaması şartını sağlayan işletmeler. Destek almaya hak kazanabilmek için başvuru sahiplerinin, aşağıda belirtilen koşulların tümünü haiz olması gerekmektedir:

    Merkezlerinin TR82 Düzey 2 Bölgesi (Çankırı, Kastamonu ve Sinop illeri) sınırlarında kayıtlı olması, Yapılandırılmış borçlar hariç olmak üzere vadesi dolmuş veya ödenmemiş herhangi bir sosyal sigorta primi ve vergi borcu olmaması,

Projenin hazırlığından ve yönetiminden (varsa ortakları ile birlikte) doğrudan sorumlu olması ve aracı olarak hareket etmemesi, Teklif çağrısı ilan tarihinden en az 12 ay önce (30.05.2010 ve öncesi) kurulmuş ve tescil edilmiş bulunması ve hâlihazırda faaliyetini sürdürüyor olması.

    Bununla birlikte, proje faaliyetinin proje sunan kurum/kuruluşun görev ve yetki alanı içerisinde bulunması gerekmektedir. Aşağıdaki hallerden herhangi birinde bulunan başvuru sahipleri veya ortaklar programa başvuramaz, bu program kapsamında destek alamazlar:

a. İflas etmiş veya tasfiye halinde bulunan ve bu durumları nedeniyle işleri kayyum veya vasi tarafından yürütülen, konkordato ilan ederek alacaklılar ile anlaşma yapmış, faaliyetleri askıya alınmış veya bunlarla ilgili bir kovuşturmanın konusu olanlar veya yürürlükte olan mevzuatta öngörülen benzer durumlarda olanlar,

b. Kesinleşmiş yargı kararı (yani temyizi mümkün olmayan bir karar) ile mesleki faaliyete ilişkin bir suçtan mahkûm olanlar,

c. Haklarında, görevlerini ağır bir şekilde kötüye kullandıklarına dair kesinleşmiş mahkeme kararı olanlar,

d. Sosyal sigorta primi ya da vergi borcu nedeniyle haklarında haciz işlemleri devam edenler,

e. Dolandırıcılık, yolsuzluk, bir suç örgütü içinde yer almak suçlarından kesinleşmiş yargı kararı ile mahkûm olanlar,

f. Herhangi bir kamu ihale prosedürüne veya diğer bir destek yardımına ilişkin yükümlülüklere uymayarak, sözleşmeyi ciddi bir şekilde ihlal ettiği tespit edilenler.

Programın açıklandığı sırada aşağıdaki maddelerde belirtilen durumlarda bulunan başvuru sahipleri de KUZKA’ya proje teklifi başvurusunda bulunamazlar veya destek almaya hak kazanamazlar:

g. Teklif edilen proje dolayısıyla menfaat ilişkisi içinde olanlar,

h. Kalkınma Ajansı tarafından talep edilen bilgilerin temin edilmesi sırasında yanlış beyanda bulunanlar veya bu bilgileri temin edemeyenler,

i. Mevcut veya daha önceki teklif çağrılarının değerlendirilmesi sürecinde değerlendirme komitesini veya Kalkınma Ajansını etki altında bırakmaya veya gizli bilgi elde etmeye teşebbüs edenler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ