Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

ORTAK AKIL-İSTİŞARE-BEYİN FIRTINASI

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 07.11.2010
  • 514 kez okundu

ORTAK AKIL-İSTİŞARE-BEYİN FIRTINASI

“Bir işi ehline danışmanın İslâm geleneğindeki adı istişaredir. Günümüzde “ORTAK AKIL, BEYİN FIRTINASI” gibi isimlerle de anılır.

İstişare, problemlere ortak aklın bilgi ve tecrübesini katarak, çözüm üretebilme sanatıdır. Bu aynı zamanda “Akıl akıldan üstündür” atasözünün de somut bir kanıtıdır.

Sorunları ehil kişilerin fikirlerinden istifade ile çözmeye çalışan kişinin hali, çiçeklerden bal toplayan arının haline benzer. İstişare eden de, arı da ortak bir çalışmanın meyvesini sunarlar. Biri bal sunar, diğeri çözüm sunar…

Kişisel yahut toplumsal bir mesele hakkında ehil kişilerin fikrine müracaat edilmesi, sağlıklı çözümler üretilebilmesi adına hayatî önem taşır.

Zira ortak akıl, tek kişinin aklına göre daha geniş, daha etraflı düşünür. Bazen hiç akla gelmeyen nice çözüm ve öneriler, birkaç kişiye danışılması sonucunda gün yüzüne çıkar. Bunun nedeni, her insanın birbirinden farklı bilgi, beceri ve tecrübeye sahip oluşudur. O bakımdan çözümlenmesi gereken meseleleri ehline danışıp fikirlerini almak, bir konuda çözüm arayanlar için bir zorunluluktur.

İstişare, herhangi bir konuda doğruya ulaşmak için başvurulacak en kestirme yoldur. Bu sebeple denilmiştir ki: “İstişare etmeksizin kendi görüşünü benimseyen, başına buyruk davranan kişi doğrudan uzaklaşır.” Hal ehli alim zatlar buyurmuşlar : “İstişare ile aldığınız kararlarda sonuç yanlış da çıksa, isabet etmeseniz de arkasındayız. İstişare etmeden tek başınıza aldığınız kararlar doğru da çıksa, isabet etmiş de olsanız biz karışmayız.”

Tarihte, çözümü uzak gibi gözüken nice meselenin üstesinden istişare yoluyla gelindiği bir gerçektir. Bugün de “beyin fırtınası” diye de tabir edilen bu kavrama;

*Devletler, siyasi stratejilerini belirlemede,

*Şirketler, ekonomik politikalarına yön vermede,

*Milletler, yöneticilerini seçmede asırlardır başvurmaktadırlar.”

Burada üzerinde hassasiyetle durmamız gereken husus; istişare ederken ehil kişilerle istişare etmek hususudur. İstişare her konuda, her kişiyle yapılmaz. Bir ağacın nasıl budanması gerektiğini bir operatör doktorla istişare edemezsiniz. Kırık bir kolun nasıl ameliyat edileceğini de ziraatçı ile istişare demezsiniz. İstişare ettim mantığıyla istişare derseniz, yıllardır emek verdiğiniz bir ağaçtan veya bir daha eski halini alması çok zor olan veya bekli de imkansız olan koldan olursunuz.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ