Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

SİYASET(Çİ)LERİMİZ

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 28.06.2012
  • 585 kez okundu

Siyaseti literatürler ; “topluma ve insanlığa hizmet için kullanılması gereken bir yönetim sanatıdır, yönetme sanatıdır” diye tarif eder. Bir farklı anlatımla siyaset; çaresizlik değil; karşılaşılan her sorun karşısında çözüm üretme yeteneğidir ve sanatıdır da diye de tarif edilebilir. Bu tanımlara bakarak hiç şüphesiz çevremizdeki siyaset yapan siyasetçilerin böyle olmasını beklemek en doğal hakkımızdır.

 

Peki her siyasetçi karşılaştığı her sorun karşısında çözüm üretme yeteneğine sahip midir? Sahipse bile canla başla çalışıp, çözüm üretir mi? Veya çözüm üretmeye kalkışsa daha harekete geçmeden türlü engellemelerle mi karşılaşır? Üretkenliği ve başarısı olmadığı halde, sadece “başarılı olanların fotoğraf karelerinde durarak” veya ilkesiz, tutarsız bir siyaset anlayışı benimseyerek, daldan dala zıplayarak, siyasi yelpazesini geniş tutarak, “nereye takılırsam orada kalayım” mantığı ile siyasi ömrünü uzatmaya mı çalışır? Kısacası siyaseti bir meslek haline getirip buradan mı nemalanmak ister?

Artık günümüzde siyaset adına yapılanlar konusunda eleştirmemiz gereken konuların başında, siyaseti bir meslek haline getiren anlayışın geldiğinde hem fikiriz. Siyaseti sürekli yapılması gereken bir meslek olarak anlayan bu yaklaşım; temelde toplumun yarınlarını hazırlamaya çalışmaktan çok, kendi geleceğini planlama anlayışını öngörmektedir. Bu anlayış; ülkeyi de, toplumu da ileriye götürmek bir yana, geriye sürüklemek sonucunu doğurur. Bu anlayış bizi “sürekli olarak konuşma” gibi bir sonuca doğru götürür, böylece üretim ve planlama bizler için hayal olur.

İlkeli, erdemli siyaset ve siyasetçi muhakkak bütün toplumların hayalini besleyen siyasetçi tipidir. Böyle siyasiler hiç şüphesiz ki, uygarlıkların ve kültürlerin çöküşünü, demokrasinin yozlaşmasını ve halkın demokrasiden umudunu kesmesini engeller. Hatta tutarlı ve omurgalı bir siyasetçi toplum yararı için gerektiğinde siyasi kariyerini kurban edebilmeli. Öncelik her zaman adına siyaset yapılan insanın ve insana ait olan değerler olmalıdır. Her şeyden önce siyaset yapmak için ortaya çıkanlar, seçildikten sonra ve için seçildiklerini unutmamalı, parti teşkilatları ile olan ilişkilerinden dolayı oylarını aldığı, size hizmet edeceğim diye oy istediği halkı hatırından hiç mi hiç çıkarmamalıdır. Yoksa ilçe başkanı şöyle yapıyor, teşkilat böyle yapıyor laflarına kimse inanmaz ve gün gelir bu millet bedelini mutlaka ödetir.Bu günlük hoşçakalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ