Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,57 / Satış: 6,59

Yaşanmış Hayatlar

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 04.04.2012
  • 488 kez okundu
Gelin kaynana arasında müzminleşmiş tartışmalar, büyük küçük demeden her ortamda yapıldığı için çocukların beyninde olumsuz izler bırakıyor. Erişkin çağa geldiklerinde bu durumdan kurtulamıyorlar.

Beş yıllık evli olan Hanımın yaşadıkları ibret verici: “Küçükken babaannem bize yakın otururdu. Annemle sürekli tartışırlardı. Biz çocuklar çok etkilenir, annemin haklı olduğunu düşünürdük. Kayınvalide imajı çok kötü yer etmiş beynimde. Bana göre bütün kayınvalideler kötüydü. Hatta evlenmeden önce daha hiç bilmediğim, tanımadığım kayınvalideme karşı cephe almıştım. Beni istemeye geldiklerinde en ufak yakınlık hissetmedim. Evlilik sonrası olabilecek tartışmalara karşı eşimi yanıma çekmenin taktiklerini ezberliyordum. İtiraf edeyim ki, kayınvalidem bana hep olumlu yaklaştı. Haksız sözlerimin çoğuna cevap vermediği gibi oğluna da söylemedi. Yine de sevemedim onu. Üç kere çağırsa bir kere gidiyorum ziyaretine. Çocuklarımı severken, kocam ondan bahsederken huzursuzum. Vicdanım rahatsız ama durum maalesef böyle”

Eşler anlaşsa bile anne ve eş arasında kalan erkek sevdiği bir insanla olmanın tadını uzun boylu yaşayamıyor. Kalbine gömmeyi tercih ediyor çoğu zaman. Eşiyle ne kadar mutlu olursa olsun, anne veya babasıyla eşi arasında bir problem varsa, eşler mecburen susmak zorunda kalıyor. Bunu evlilikleri güzel gitsin, kesintiye uğramasın diye yapıyor eşler.

Geliniyle beraber oturan Hanım’ın paylaştıkları ise tam bir itiraf niteliği taşıyor: “Oğlum beğendiğim kızı istemediği için seçip evlendiği kıza cephe aldım. Bu gün birçok gelin kayınvalideyle oturmaktan cüzzamlıdan kaçar gibi kaçarken benimle birlikte oturmayı kabul etti. Her yaptığında kusur bulduğum halde sesini çıkarmadı. Bir keresinde yemeğe bahane bulup oturmadım. Oğlum kızdı ‘Anne yeter artık! İstemiyorsan ayrı eve çıkalım, çocuk gibi küsmek hiç yakışıyor mu?’ dedi. İkisine de kapıyı gösterdim.

Oğlumun zoruna gitmiş. Ertesi gün o sinirle ev tutmuş ama neden sonra vazgeçtiler. Doğrusu ben de sevindim. Bu yaşta yalnızlık çekilmiyor. Ah bir de dilimi tutabilsem…” Yaşadıklarını gülerek anlatan Hanım şöyle devam ediyor: “Sonradan öğrendim ki, gelin, ‘Annem yaşlı, tek başına zorlanır idare edelim’ deyip vazgeçirmiş. Ah evladım kendimden çok utandım; ama huy işte takılmadan duramıyorum. Hala birlikteyiz yine saygılı; eh, bazen de kızıyor tabi. Kalbini kıra kıra sabır taşını çatlattım. Sen yine de geline söyleme bunları emi?” Dırdırsız vırvırsız günler hepimizn olsun,hoşça kalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ