Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

YEMEK SOFRASI EDEP SOFRASI -5-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 05.09.2010
  • 721 kez okundu

YEMEK SOFRASI EDEP SOFRASI -5-

 

Hz. Aişe (r.a) Allah Rasulü (s.a.v) ile paylaştığı anlardan birini şöyle anlatır:

“Allah Rasulü (s.a.v) ile yemek yerken zaman zaman bana etli kemik verirdi. Bir süre ben ondan yedikten sonra, kemiği benden alır, çevirerek benim ısırdığım yeri bulur sonra da ağzını benim dudaklarımın değdiği yere koyarak yerdi.” (Müslim)

 

Hz. Peygamber (s.a.v) ve aile halkı, birbirlerini tamamlayan uyumluluğu her zaman gözetmeye çalışmışlardır. Onların yemeği dahi tatlı anılarla renklenmiş, yuvanın sıcaklığını artıran anlamlı vakitler haline gelmişti. Mutluluk ve genişlik zamanlarında da, zor ve hüzünlü anlarda da her zaman birbirlerinin yanında oluyor, yardımlaşıyor ve birbirlerini destekliyorlardı. Şefkat, merhamet, anlayış, sevecenlik ve nezaketle ebediyen eşini sarıp sarmalıyorlar, birbirleri için en güzel sığınak ve örtü oluyorlardı.

 

Zamanımızın zor şartlarında devam ettirmeye çalıştığımız çalışma hayatımızda hiç olmazsa yemek vakitlerini mümkün olduğunca ailemizle birlikte olmak için ayırmalıyız.Yangın çatımıza sarmadan,çocuklarımız, eşimiz bizlerden yavaş yavaş kopmadan gerekli tedbirleri alalım. Sadece Ramazan aylarına mahsus olan beraber iftar etme alışkanlığımızı Ramazandan sonra da devam ettirelim. Hiç olmazsa akşam yemeğinde sofraya aile fertlerimizle hep birlikte oturalım. Beraber oturalım ki aynı ailenin bireyleri olduğumuz anlaşılsın.Yoksa bir arkadaşımın söylediği gibi evin delikanlısı ablasının düğününün iki hafta sonra olduğunu kendi arkadaşından öğrenir ve kahrolur, sıkıntıya düşer,deprasyona girer.Ondan sonra da ailece hep beraber uğraşır dururuz.

 

Gelin, hep beraber ailece uğraşacağımıza, hep beraber ailece oturup, şen şakrak,hoş sohbet yemek yiyelim.Bu daha kolay bir çözüm değil mi?

 

Kaynak : Semerkand Aile

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ