Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

EVLİLİKTE İLETİŞİM NEDEN TIKANIR -1-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 05.12.2010
  • 712 kez okundu

EVLİLİKTE İLETİŞİM NEDEN TIKANIR -1-

 Evlilikte mutlu olma niyeti ön planda olsa dahi gülün dikeni nispetinde tutulabilecek sorunlar da evliliğin bir parçasıdır. Bununla birlikte yaşanabilecek geçimsizlik nedenlerinin birçoğunun çözümü mevcuttur ve uygulaması da zor değildir.

 Evliliğinde sorunlarla karşılaşmayan çift yok denecek kadar azdır. Ancak birçok mutlu evliliğin sırrı sorunların algılanmasında ve çözüm şeklinde gizli. Bu sebeple en güzeli, evlenmeden önce veya hiç olmazsa sorun yaşandığı anda doğru dili bulmak çabasıyla etkili iletişime kafa yormaktır. Bu tutum birçok sorunun çözümünde kilit vazifesi görür.

 Evlilikte tartışılması muhtemel konuların başında sevgi (ilgi), ihtiyaçlar, ailelerle yani büyüklerle ilişkiler, kültür vb. geliyor. Ne yazık ki bu konuları önceden konuşmuş olsanız bile, evlilikten sonra başınıza geldiğinde başa çıkmak o kadar kolay olmayabilir. Aslında düğün sonrasında önemli olan sorunsuzluk değil bu sorunları idare etmede gösterilecek sabır ve başarıdır.

 Hayatın çetrefilli yanlarını birlikte göğüsleyebilen çiftler hem evliliklerini hem de aşklarını güvenle devam ettirebiliyorlar. Çabalayarak, problemleri çözmeye uğraşarak ve günübirlik karmaşaların etrafından ustaca sıyrılmayı öğrenerek, evlilikte saadeti temin edebiliyorlar. Gösterilecek çabaların ve sıkıntılarla baş etme yöntemlerinin başında ise iletişimde, “yapılmaması gerekenler”in üzerinde de yapılması gerekenler kadar durmak geliyor. İşte evlilikte sağlıklı iletişim için yapılmaması gerekenler:

 *Eşlerden birinin kendini tamamıyla haklı görerek öz eleştiriden uzak durması iletişimin tıkanmasına neden olur. “Şimdiye kadar hiçbir kavga benim yüzümden çıkmadı” ya da “Sen biraz anlayışlı olsan hiçbir sorun yaşamayız” şeklindeki konuşmalardan olumlu netice almak çok zordur. Burada kendine hiç toz kondurmamanın yanında geçmişi gündeme getirme gibi iletişimi tıkayan, sorunları derinleştiren bir tuzak da gizlidir.

 “Beni çıldırtmazsan ben de böyle kızgın davranmam” gibi savunma cümleleri kendi davranışının sorumluluğunu üstlenememekten dolayı sarf edilir. Bu gibi tutumlar kişilerin davranışını kontrol edebilecek olgunluğa erişemediklerini ortaya koyar. Eğer bir sorun varsa, çözüm için eşlerin beraber bir gayret göstermeleri gerekir. Tek başına olan birinin evlilik sorunu yaşamasından nasıl söz edemiyorsak evlilikte de sorunların tek taraflı çözümü mümkün değildir. Böylesi sorunlar çözülmüş gibi görünse de aslında bastırılmış veya geçiştirilmiştir. Eşler; “Nerede hata yapmış olabilirim ve bu hatayı nasıl telafi edebilirim?” diye kendilerine sormalılar.

 Güzel geçimin sırrı biraz da veliler gibi düşünmede saklıdır. Büyük veli İmam Şa’rani (k.s) bir kişiye, “Sen eşinin doğru, güzel huylu ve ahlaklı olmasını istiyorsan, kendin yüce Allah’a karşı doğru olmaya bak. Birçok insan bunu bilmediğinden kendi nefsinin huylarına bakmaz. Eşinin ahlakından şikayet eder. Eğer bu inceliği bilmiş olsalardı önce kendi kusurlarına bakar, onları düzeltirlerdi ve böylece eşlerinin kötü ahlakı da kendiliğinden düzelmiş olurdu” buyurur. Hz. Mevlana da “Dostuyla hoş geçinen dostsuz kalmaz. Müşteriyle iyi anlaşan iflas etmez” der.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ