Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,97 / Satış: 9,01

EVLİLİKTE İLETİŞİM NEDEN TIKANIR? -2-‏

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 06.12.2010
  • 480 kez okundu

EVLİLİKTE İLETİŞİM NEDEN TIKANIR? -2-‏

*Eşlerin birbirlerinin kişilik özelliklerini içeren eleştirilerde bulunurken genellemeler yapması da önemli iletişim yanlışları arasında. “Sen zaten ne zaman beni anladın ki?”, “Senden rica ettiğim şeyleri almayı her zaman unutuyorsun!..” şeklinde genelleme yapılarak ifade edilen olumsuz sözler, eleştirilen eşin kişiliğine yapılmış hakaret olarak algılanmaya açıktır. Böylelikle eşiniz, soruna değil kendisine yöneltilen ifadelere odaklanabilir. Bunun yerine eşinizin kişiliğine değil de davranışın sizdeki etkisine yönelik konuşursanız genelleme yapmaktan kaynaklanacak sorunlara da kapı açmamış olursunuz. “Bir eş olarak senden çok memnunum. Bununla birlikte başkalarının yanında senden ricamı geri çevirdiğinde kendimi değersiz hissediyorum” türünden soruna odaklı ve kendi duygularını iletmeye yönelik iletişim her zaman daha iyi sonuç verir. Unutmayın ki eşinizin davranışı sonucu üzüntü yaşamanız size ait bir duygu. Bu duygunun sorumluluğunu üstlenmekten kaçınmayın ve hissettiklerinizi kendisi ile suçlamadan paylaşın.

 

*İletişim kurmak sadece aynı dili konuşmak anlamına gelmiyor. Aynı duyguları paylaşmak asılında konumuzun temelini oluşturuyor. İletişimi bu yönüyle aile için düşündüğümüzde aynı duyguları paylaşmak çok önemli. Zira Hz. Mevlana (k.s), “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir” der. Evlilik de aynı duyguları paylaşan bireylerin oluşturduğu bir kurum değil midir zaten? Öyleyse evlilikte zorlukları ve sıkıntıları aşmada aynı dili konuşmakla birlikte aynı duyguları paylaşmanın da önemli olduğunu söyleyebiliriz.

 

*Eşler arasında herhangi bir sorun çıktığında iki taraf da birbirini dinlemekten çok, konuşarak karşı atağa geçmeye odaklanırsa iletişimi tamamen tıkamış olur. Oysa sadece konuşarak iletişim kurulmadığının altını çizmek gerekir. Dinlemek iletişimin en etkili yöntemidir. Bu sebeple eşlerin birbirlerini kaliteli bir şekilde dinlemeleri ve anlamaya çalışmaları tartışmaların hararetini dindirecek ve sonradan çıkması muhtemel problemler için bir can simidi işlevi görecektir.

 

*Konuşurken doğru üslup seçimi yapamamak da sağlıklı iletişimin önünü tıkayan sebeplerdendir. Bazen haklı da olsa kullandığı sert, kırıcı ve keskin dil, kişiyi haksız duruma getirebilir. Ayrıca bağırarak, kızarak bir şeylerin düzeleceğini düşünüyorsak bu büyük bir yanılgıdır. Saygı ve sevgi eksenli güzel bir yaklaşım her zaman işe yarar. Tartışma anlarında dil yaralarının tamir edilemez hale gelmemesi için bazı tartışma prensipleri edinilebilir. “Her zaman şu şu şeyleri yapıyorsun, hiç şöyle yapmıyorsun” gibi sözleri yasaklamak, konuşurken eşin sözünü kesmemek vb. kurallar tartışmaları daha az zararla kapatmaya neden olacaktır. Bu bağlamda eşler tartışma prensipleri edinebilir ve tutarlı şekilde bu kararlara uygun şekilde fikir alışverişinde bulunur.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ