Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 9,73 / Satış: 9,77
€ EURO → Alış: 11,32 / Satış: 11,37

Sivil Toplum…

Mustafa Özipek
Mustafa Özipek
  • 14.11.2014
  • 3.965 kez okundu

Osmanlı Döneminde, vakıf, lonca ve diğer esnaf örgütlenmeleri şeklinde gördüğümüz sivil toplum kuruluşları, 1923’te cumhuriyetin ilanından sonra uzunca bir süre yeni sisteme adapte olamadı. Muasır medeniyetler seviyesine çıkmak gayesiyle yola koyulan yeni devlette elbette Osmanlıdan kalan bakiyeler bir şekilde devam etti ancak Padişahın inisiyatifiyle yönetilen ve dini hassasiyetlerin ön planda tutulduğu bir devlete ve o devletin sivil toplum kuruluşlarına, cumhuriyetin kurucuları tarafından pek de hoş bakılmamıştı. Bu sebepledir ki yönetimin meclise, dini yaşantının da bireye indirgendiği bir dönem uzunca hüküm sürdü. 1980’de köklü bir toplumsal değişime uğrayan Türkiye’de artık sivil toplum kuruluşları da değişik şekillerde ve hızla artarak kendilerini göstermeye başladı.

Siyasi görüş olarak ayrılan meslek grupları, aynı zamanda ideolojik çalışmaların da içinde yer alan yardım dernekleri, genç cumhuriyet tarafından özenle kaçınılmasına rağmen çok sayıda dini söylemi ön planda tutan ve uluslararası platformda söz sahibi olan yardım kuruluşunun yanı sıra yerel kuruluşlar da kendilerini göstermeye başladılar. Kanarya sevenler derneğinden tutun da köy derneklerine kadar büyük bir çeşitliliğe sahip olan sivil toplum kuruluşlarından, doğal olarak Tosya’mız da nasibini almış durumda. İlçemizde gün itibariyle çeşitli alanlarda faal durumda olan 56 dernek mevcut. Faal derken, bunların bir kısmı cami yaptırma dernekleri, bir kısmı hiçbir faaliyeti olmayan tabela dernekleri, çok az bir kısmı da gerçekten sosyal aktiviteler gerçekleştiren ve sivil toplumun hakkını veren kuruluşlar.

İşte memleketimizdeki bu sivil toplum kuruluşlarına 2010 yılında bir yenisi eklendi. Kısa adı TEYAD olan Tosya Eğitim Yardımlaşma ve Dostluk Derneği. Kurulduğu günden itibaren amacına uygun çalışmalar içerisinde yer alan, günden güne yapısını geliştiren, faaliyet alanlarını daha da faydalı işler yapma konusunda genişleten bu derneğimiz, geçtiğimiz Pazartesi günü yeni bir sayfa açtı. Daha önceleri bireysel olarak yürütülen, devletin kurumları ve ticari odalar vasıtasıyla sınırlı bir şekilde gerçekleştirilmeye çalışılan giysi ve gıda yardımları konusunda yeni bir çalışma başlattı. İhtiyaç fazlası (ki bu ifade tam olarak infakın karşılığıdır ve ileride inşallah genişçe ele alırız) giysi ve taze kalabilecek, genelde kuru gıda olmak üzere toplanarak, gereksinim duyan yardıma muhtaç kardeşlerimize destek olmak. İçişleri Bakanlığı Dernekler İdaresi Başkanlığının da destekleriyle hazırlanan proje Tosya’da bir ilk. Zaten kurulduğu günden bu yana devam eden sıcak yemek dağıtımları, artan bir sayıyla genişlerken, giysi ve gıda yardımı da buna eklenerek daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatı doğmuş olacak.

Ülke bazında yardım kuruluşlarımızın faaliyetlerini imrenerek izlerken, ülkemizdeki ve dünya üzerindeki mazlumlara uzatılan kardeşçe bir eli takdir edip desteklerken, yanı başımızda, hemen şuracıkta, kendi insanımız, kardeşlerimiz tarafından da böyle çalışmaların yapılması elbette insana gurur veriyor. Her ne kadar bir kısmı devlet tarafından desteklense de bu projede yine en büyük rol, bizlere yani Tosya Halkına düşmekte. Başlatılan bu faaliyetin kesintiye uğramadan devam edebilmesi, belki ileride şubeler açılmak suretiyle büyümesi, daha da çok ihtiyaç sahibine ulaşılıp dertlerinin çözülmesinde katkı sağlanabilmesi kesinlikle bizlerin destekleriyle olacaktır.

“Güzel olmuş”, “yapanlardan, sebep olanlardan Allah razı olsun”, “keşke şöyle şöyle de olsaydı”, “vay efendim şurası eksik olmuş” gibi birçok şey söyleneceğini ya da yarın bir gün bu gibi sözleri duyabileceğimizi tahmin etmek güç değil. İnsan olarak yapımız böyle… Hem bir şeyler yapmaktan geri dururuz hem de yapanın kırk tane kusurunu arayıp buluruz. Bunları söyleyebilmek için, eleştirebilmek için en azından elimizi taşın altına koyup, bu yapılan işlere bizim de omuz vermemiz gerekiyor. Bizlerin de hem fikir planında hem de maddi olarak desteklememiz gerekiyor ki atılan taş yerini bulsun.

Hep insanımızın yardımseverliğinden, duyarlı oluşundan, duygusallığından, en önemlisi İslami hassasiyetlere sahip oluşundan dem vururuz. İşte önümüzde koskoca bir fırsat duruyor. Lütfen bu fırsatı heba etmeyelim. Böyle bir hayır işine girişen bir avuç kardeşimizi yalnız bırakmayalım. Verecek bir şeyimiz olmasa bile düşünce planında yanlarında olduğumuzu, onları desteklediğimizi açıkça belirtelim ki bu iş büyüyerek devam etsin. Açılış sırasında bir amcamızın sorduğu “Derneğin şubesinin açılışı mı?” sorusu, inşallah bu çalışmaların meyvelerini vermeye başlamasıyla gerçek olur ve Tosya ile sınırlı kalmayan bir harekete dönüşür de şubeler açmak da bizlere nasib olur dua ve dilekleriyle,Hayırlı Cumalar diyerek yazımızı bitiriyoruz. Allah’a emanet olun, Selam ve Dua ile…

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ