Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

VERGİ YÖNETİMİ PROJELERİ VE GERÇEKLEŞMELER

Şakir Gürlük
Şakir Gürlük
  • 04.08.2011
  • 455 kez okundu

VERGİ YÖNETİMİ PROJELERİ VE GERÇEKLEŞMELER

KDV İadesi Risk Analizi Projesi kapsamında ; bütün iade hakkı doğuran işlemlerde mükelleflerin iade- mahsup taleplerine ilişkin listelerini İnternet Vergi Dairesi üzerinden göndermeleri sağlanmış, önceden vergi dairesi personeli tarafından manuel olarak yapılan ve uzun zaman alan kontroller ve analizlerin tamamına yakını sistem tarafından otomatik olarak yapılarak vergi dairelerine rapor edilmeye başlanmış ve bu suretle KDV iadesi talep eden mükellefler ve vergi daireleri kırtasiyecilikten çok büyük oranda kurtarılmış ve iade işlemlerine de hız kazandırılmıştır. Ayrıca iadelerde tedarikçilerin vergisel uyumları takip edilip mükellefler detaylı analizlere tabi tutularak haksız iadelerin önüne geçilmiştir.  Diğer taraftan, mükelleflere ve sektörlere ait verilerin istatistiksel ve matematiksel yöntemlerle değerlendirilmesi sonucu daha detaylı analizlerin yapıldığı “Makro Analiz Raporları” oluşturulmaya başlanmıştır. Bu raporlarla; mükelleflerin geçmiş dönem verileri ve bulunduğu sektördeki diğer mükellefler karşısındaki vergisel uyum durumları tamamen objektif kriterlere dayalı olarak tespit edilmeye çalışılarak riskli olabilecek muhtemel sonuçlar vergi dairelerine raporlanmak üzere teknik alt yapı çalışmaları yapılmıştır.

Sahte Belge Risk Analiz Projesi ile ilgili olarak ; Risk Analiz Merkezince yapılan risk analizleri kapsamında oluşturulan Sahte Belge Risk Analiz Programı ve Veri Görselleştirme Programı çerçevesinde sahte belge düzenleyen mükellefler ile uyumsuz mükellefler hızlı bir şekilde tespit edilmektedir. Bu amaçla risk kriterleri belirlenmiş ve 01.01.2009 tarihinden itibaren faal olan tüm KDV mükelleflerinin aylık bazda uyumsuzluk ve sahtecilik puanları tespit edilerek uyumsuz ve sahte belge düzenleyen mükellef kütüğü oluşturulmaya başlanmıştır. Program neticesinde sahte belge düzenleme ihtimali yüksek olan mükellefler tespit edilerek inceleme elemanlarına inceleme yapılmak üzere gönderilmiştir.

Merkezi Risk Analizi ve Katmanlaştırma (MERAK) Projesi uygulamaya geçirilerek veri ambarından alınan veriler ile riskli mükelleflerin tespiti çalışmasına başlanılmış ve son aşamaya gelinmiştir.  

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ