Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

EKONMİK KRİZDE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 07.08.2019
  • 6.403 kez okundu

Kısa çalışma; Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için işsizlik sigortası fonundan “kısa çalışma ödeneği” altında gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Şu günlerde ekonomik olarak zor duruma düşen işletmeler tasarruf tedbirleri almakta bu tedbirlerde genelde personel çıkarma veya ücretsiz izinler ile çözüm aramaktadır. Ülkemizde halen uygulanmakta olan Kısa çalışma ödeneği işverenleri ve işlerini kaybetmek istemeyen işçileri bir nebze olsun rahatlatacak niteliktedir.

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Son 12 ay Asgari ücretli olarak çalışan bir kişi için damga vergisi kesintisinden sonra yaklaşık 1.208,46TL kısa çalışma ödeneği hesaplanır ve çalışmadığı süreler için, aylık olarak her ayın beşinde bu tutar işçinin kendisine ödenir.

İşçinin Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için;

  • İşverenin kısa çalışma talebinin uygun

bulunması,

  • İşçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte

işsizlik ödeneğine hak kazanmış olması,

  • İşverenin vereceği kısa çalışmaya

katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik’te bazı değişiklikler yapılmıştır. Yönetmelik değişikliği ile işverenin kısa çalışma talebi İŞKUR tarafından değil iş müfettişlerince yapılan inceleme faaliyetlerini içeren uygunluk tespiti yapılarak tespit edilecek, uygunluk tespiti sonuçları İŞKUR tarafından işverene bildirilecek, işveren ise bu durumu, işyerinde işçilerin görebileceği bir yerde ilan edecektir.

Kısa Çalışma Ödeneği hem işçi hem de işveren için bir güvence uygulamasıdır. Ekonomik kriz veya zorlayıcı sebeplerin ortaya çıkması durumunda sigorta görevi yapan bu uygulama, işverenin çalışma sürelerini azaltması ya da geçici olarak durması halinde işçinin çalışamadığı süredeki maaşının, belirli şartlar çerçevesinde devlet tarafından ödenmesini kapsamaktadır.

Kısa çalışma ödeneği zor durumda olan işletmeleri ekonomik olarak rahatlatacak uygulamalardan sadece birisidir. Günümüzde bu ve buna benzer işverenlerimize ekonomik kolaylık sağlayan uygulamalar çok fazladır. İşverenlere sağlanan 6111 sayılı Kanun Teşviği, 4447 sayılı Geçici 19. Madde ilave istihdam ve Ücret Teşviği, 7103 sayılı Gelir Vergisi Desteği, 7166 sayılı Kanun Kapsamında Yeni İstihdam Teşviki, Asgari Ücret Desteği, İşkur İşbaşı Eğitim Teşviki, Engelli İstihdam Teşviki, Genç Girişimci vergi ve bağ-kur istisnası, Süresinde düzenli ödeme yapan mükelleflerin vergi ve sigorta primlerinde %5 indirim, Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında ki destekler, bunlardan bazılarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ