Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,05 / Satış: 8,08
€ EURO → Alış: 9,65 / Satış: 9,68

Gezi Notları…

Mustafa Özipek
Mustafa Özipek
  • 15.12.2014
  • 3.817 kez okundu

İki haftalık bir ayrılıktan sonra yeniden Selam ile başlıyoruz inşallah. Geçtiğimiz hafta Kütüphanemizle ilgili olarak Romanya ve bu hafta da, yapılacak olan bir hayır çalışması kapsamındaki İstanbul gezilerimiz zorunlu olarak yazılarımıza ara verdirdi. Hemen taze olan gezimizden başlamak istiyorum ve gerçekten Tosyalı hemşerilerimizin bu konuya gereken hassasiyeti göstereceklerini de şiddetle umut ediyorum.

            Zengin ama zenginlikleri batılı sömürge ülkeleri tarafından bir şekilde yağmalanan, yerli halkın büyük zorluklarla yaşam mücadelesi verdiği, en yakın su kaynaklarının taşradaki yaşam merkezlerine kilometrelerce mesafede olduğu bir ülkeden bahsedeceğim. Bu ülkenin adı Zimbabve…

            12-13 milyonluk bir nüfusa sahip ve yaklaşık 120-130 bin Müslümanın yaşadığı bir ülke. İşte bu ülkeye, Deniz Feneri Derneği’nin 2014 yılı Kurban Faaliyetleri için giden Kastamonulu bir kardeşimiz, oradaki Müslümanların ihtiyaçları konusunda bir çalışma başlattı. 180 Müslüman ailenin yaşadığı bir taşra yerleşkesinde, zemininin toprak, duvarlarının sazlık, çatısının da muşamba ve kartonlarla örtüldüğü, Cuma hutbesinin iki-üç tane parke taşın üzerine çıkılarak verildiği, tuvaleti geçin abdesthanenin bile olmadığı ve en yakın su kuyusuna 3 kilometre mesafede bulunan Dzumbunu Mescidi’nin yerine yapılacak bir mescid projesi. Kastamonu’ya gelen herkesin ziyaret etmeden gitmediği, şehrin manevi atmosferine büyük katkı sağlayan Şeyh Şâbân-ı Velî adının verileceği bir mescid. Müştemilatında abdesthane ve tuvaletlerin olacağı, çevredeki insanların ve hayvanların ihtiyacını karşılayacak su kuyusunun bulunacağı bir mescid. Deniz Feneri Derneği Kastamonu Temsilciliği’nin gayretleriyle başlayan bu proje için gerekli olan maddi ihtiyaçlara, Kastamonu’nun nüfus ve ekonomi açısından en büyük ilçesi olmasının yanı sıra, yardım severliğiyle de adından söz ettiren Tosya’mızın duyarsız kalmayacağını ümid ediyorum.

Geçtiğimiz ay Kastamonu’da başlanan ve önümüzdeki günlerden itibaren de İlçemizde başlatılacak olan bu yardım kampanyasıyla birlikte, 2015 yılı kurbanlarını mescidin yapılacağı bölgede kestirmek isteyen vatandaşlarımızı da bu hayra ortak olmaya davet ediyoruz. Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazını dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimse imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.” (Tevbe:18) ayetinin muhatabı ve müjdelediği kimselerden olmak duasıyla Allah’a emanet olunuz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ