Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

KOSGEB’TEN YENİ DESTEK PROGRAMLARI ve YARARLANMA ŞARTLARI -2-

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 28.10.2010
  • 458 kez okundu

        MÜJDAT GÜNEY

             SERBEST MUHASEBECİ

                      MALİ MÜŞAVİR

       Smmm_mujdat@hotmail.com

 

KOSGEB’TEN YENİ DESTEK PROGRAMLARI ve YARARLANMA ŞARTLARI -2-

15 Haziran 2010 tarihli Resmi Gazete de yayınlanan yönetmelik ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteklemeye yönelik programlar hakkında açıklamalar yapılmış olup bu destekleme programlarının neler olduğunu ve nasıl müracaat yapılacağını geçen hafta ki yazımda vermiştim. Bu haftada destek programları hakkında bilgi vermeye devam edeceğim.

Genel Destek programında bulunan destekleri kısaca açıklayalım.

Yurt içi fuar desteği: Bu destek kapsamında;

KOSGEB tarafından  belirlenen işletmelerin  yurt içi  Fuarı’na katılımlarına destek verilir. Bu destek; boş alan (yer) kirası, stand konstrüksiyonu ve dekorasyonu, fuar katılımcı kataloğu, fuar alanının genel düzenlemesi ile ilgili hostes, genel tanıtım, genel güvenlik, genel temizlik ile gerekli olabilecek diğer hizmet giderlerini kapsar.

Yurt dışı iş gezisi desteği: Bu destek kapsamında;

İşletmelerin, uluslararası işbirliğini temin etmelerini veya artırmalarını sağlamak amacı ile organize edilen yurtdışı iş gezisi programlarına katılmalarına destek verilir.   

Tanıtım desteği: İşletmelerin; işletmelerini ve ürün ve/veya hizmetlerini ulusal ve uluslararası pazarlarda tanıtmaları için gerçekleştirecekleri faaliyetlerine destek verilir. Bu destek unsurları;

Broşür, ürün kataloğu giderlerini,

Etiket baskılı tanıtım amaçlı CD giderlerini,

Yurtdışında yayınlanan/dağıtılan basılı yayınlara reklam verme giderlerini kapsar.

Eşleştirme desteği: İşletmelerin Eşleştirme Merkezlerinden alacağı; Danışmanlık, Organizasyonel, Daimi sergi alanı hizmetlerine destek verilir.

Nitelikli eleman istihdam desteği: Bu destek, en az dört yıllık eğitim veren fakülte veya yüksekokul mezunu yeni eleman istihdamı için verilir.

İşletmeler belirtilen limitler dahilinde işin gereği olarak birden fazla nitelikli eleman çalıştırılabilir, ancak desteğin üst limiti tamamlandığı tarihte KOSGEB desteği sona erer.

            Emekliler, yabancı uyruklular, işletme sahibi veya ortakları ile bunların ana, baba, eş ve çocukları bu destek kapsamında istihdam edilemez.

Danışmanlık/Eğitim desteği: İşletmelerin; Genel Yönetim, AB ve Diğer Uluslararası Kaynaklarından Yararlanmak Üzere Proje Hazırlama, İş Planı Hazırlama, Yatırım,  Pazarlama, Üretim,  İnsan Kaynakları, Mali İşler ve Finans, Dış Ticaret, Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri, Enerji Teknolojileri, Yeni Teknik ve Teknolojiler, CE Kapsamındaki Ürün Tasarımı Belgelendirmesi ve CE Belgesine Uygun Üretim ile Çevre konu başlıklarında alacakları danışmanlık hizmetlerine ve bu konularda alacakları eğitimlere destek verilir.

Enerji verimliliği desteği: İşletmelerin enerji verimliliği kapsamında alacakları etüt, danışmanlık ve eğitim hizmetlerine destek verilir.

Tasarım desteği: İşletmelerin ürün tasarımı için satın alacakları tasarım hizmetlerine ilişkin giderlerine destek verilir. Tasarım hizmetinin alınacağı kişi ve kuruluşlarla ilgili hususlar uygulama esaslarında belirtilir.

Sınai mülkiyet hakları desteği: İşletmelerin; Türk Patent Enstitüsü (TPE) veya muadili yurt dışı kurum/kuruluşlardan; patent, faydalı model belgesi, endüstriyel tasarım tescili belgesi ve entegre devre topografyaları tescil belgesi için yaptığı giderler ile patent vekili giderlerine, Türk Patent Enstitüsü (TPE), muadili yurt dışı kurum/kuruluşlardan alacakları marka tescil belgeleri için yaptığı giderler ile marka vekili giderlerine destek verilir.

Belgelendirme desteği: İşletmelerin, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş kurum/kuruluşlardan akredite oldukları konularda alacakları ürün, sistem, personel, laboratuar akreditasyon belgelerine ilişkin giderlerine destek verilir.

Test, analiz ve kalibrasyon desteği: İşletmelerin, kamu kuruluşları ve üniversitelerce kurulmuş laboratuarlardan alacakları test, analiz, kontrol-muayene ve kalibrasyon hizmetleri ile yurt içi ve yurt dışı laboratuarlarda akredite olunan test, analiz, kontrol-muayene ve kalibrasyon konularında alacakları hizmet giderlerine destek verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ